Wyjeżdżając na narty, bądź w celu uprawiania innych sportów zimowych powinniśmy zadbać o odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Tzw. ubezpieczenie narciarskie skupia swoje walory głównie w zakresie ryzyk, jakie niesie za sobą uprawianie sportów zimowych.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie narciarskie?

Dobre ubezpieczenie mieści w swoim zakresie pomoc poszkodowanemu narciarzowi, polegającą np. na zorganizowaniu wizyty lekarskiej, transportu do placówki medycznej oraz –  w przypadku wyjazdu zagranicznego – do kraju. W pakiecie ubezpieczenia powinniśmy zwracać uwagę, aby występowały  takie opcje jak OC, NNW, assistance, ubezpieczenie sprzętu sportowego, koszty ratownictwa, a nawet koszty leczenia na terenie RP.

Co oznaczają dla narciarza poszczególne opcje w zakresie?

Usługa assistance oznacza natychmiastową, całodobową pomoc w nagłych wypadkach, jakie mogą nam się przytrafić podczas narciarskiego wypadu. Dzięki tej usłudze sami nie musimy się troszczyć o samodzielną organizację leczenia. NNW przewiduje dla ubezpieczonego narciarza uzyskanie odszkodowania, jeśli doznany uraz przyczyni się do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia i procentowego oszacowania uszczerbku na zdrowiu. OC – gwarantuje nam pokrycie strat i kosztów leczenia innego narciarza, w przypadku, gdy poniesie on je z naszej winy. Koszty ratownictwa – gwarantują nam, iż ubezpieczyciel pokryje koszty akcji ratowniczej np. wysłanie helikoptera itp. Koszty leczenia gwarantują, iż wydatki poniesione za wizyty u lekarza, nagłe wypadki czy pobyt w szpitalu, zakup leków itd. pokryje ubezpieczyciel.

Na co zwracać szczególną uwagę i gdzie kupić polisę?

Powinniśmy dokładnie czytać OWU, by mieć pewność, co określone ubezpieczenie nam gwarantuje. Należy liczyć się z tym, iż koszty leczenia mogą zostać pokryte dopiero od przekroczenia pewnej kwoty. Pamiętajmy też, aby polisa nie była zbyt tania i aby sumy na koszty leczenia i ratownictwa były dosyć wysokie. Ubezpieczenie możemy wybrać przez internet i wspomóc się porównywarką ubezpieczeń, dzięki czemu od razu zobaczymy zakres i ceny ubezpieczeń, wybierając przy tym polisę najdogodniejszą dla siebie.